Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi Partnerem Strategicznym
Partnerem Strategicznym inicjatywy PoznajGwiazde.pl od 9 grudnia 2014 r. jest ceniona Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, powołana w 1991 roku w Zabrzu z inicjatywy samego profesora Zbigniewa Religi.
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii została ustanowiona w celu wprowadzania do praktyki klinicznej najnowszych metod i technik ratowania ludzkiego życia, w sytuacji gdy zagrożone jest serce; wspierania kardiochirurgii i dziedzin pokrewnych oraz działalności w zakresie ochrony i promocji zdrowia, rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej.
Cele statutowe Fundacja realizuje m.in. poprzez: finansowanie i prowadzenie badań naukowych i prac innowacyjno-wdrożeniowych związanych z leczeniem chorób serca, poprzez finansowanie zakupów specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej czy wspieranie finansowe i organizacyjne przedsięwzięć promujących dorobek z zakresu leczenia chorób serca, zwłaszcza kardiochirurgii oraz promujących ochronę i profilaktykę zdrowotną.
Jak wspieramy Fundację?
Najnowszym, priorytetowym, autorskim projektem Fundacji jest rozpoczęta w 2008 r. budowa pozaustrojowego systemu wspomagania serca dla dzieci – mówiąc krótko protezy serca RELIGA HEART ®PED. To właśnie na jego budowę i wdrożenie do użytku przeznaczamy cały dochód z każdej zwycięskiej kwoty licytacji na naszym portalu!
Więcej ogólnych informacji o protezie serca dla dzieci znajdziecie w tym dokumencie, udostępnionym przez Fundację.
Tutaj znajdziecie raport dotyczący protezy serca dla dzieci Religa Heart ®PED stan na 2018 rok, w tym m.in. opis tego, co już dokonano, jakie wyzwania stoją przed partnerską Fundacją, jak i FAQ, czyli pytania i odpowiedzi osób budujących protezę dla najmłodszych.
Natomiast najnowszy raport powstał pod koniec 2021 roku i możecie znaleźć go w tym miejscu.
Dlatego, jeśli tylko chcesz wspomóc ten jakże szlachetny program pomocy małym pacjentom, dla których jest to szansa na normalne dzieciństwo, a ponadto świetnie się bawić w towarzystwie gwiazdy, trafiłeś w idealne miejsce!
Prestiżowa statuetka „Przyjaciel Fundacji” dla twórcy inicjatywy PoznajGwiazde.pl!
Podczas XXVII koncertu „Serce za Serce” Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, który odbył się 16 listopada 2018 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, Paweł Kuc – twórca i manager generalny inicjatywy PoznajGwiazde.pl – otrzymał statuetkę „Przyjaciela Fundacji” za dotychczasową współpracę i osiągnięcia!
To wielki zaszczyt i prestiż, bowiem zarówno w trakcie tamtego koncertu, jak i w przeszłości takie wyróżnienie otrzymywały naprawdę wielkie i znane firmy, jak np. Good Food S.A., Fabryka Mebli „Bodzio”, Spółdzielnia Pszczelarska APIS, Kanlux S.A. czy Bank PKO S.A. To także kolejny już „stempel wiarygodności” dla naszej inicjatywy, otrzymany od partnerskiej fundacji (pierwsze wyróżnienie otrzymaliśmy w 2016 roku z okazji jubileuszu 25-lecia FRK im. prof. Zbigniewa Religi).
Dziękujemy za to wyróżnienie, dziękujemy gwiazdom i wszystkim licytującym, bo to przecież Wasza zasługa! Galerię zdjęć z koncertu znajdziecie w tym miejscu.
Więcej o Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii
W 1991 r. profesor Zbigniew Religa powołał w Zabrzu Fundację Rozwoju Kardiochirurgii, która dziś nosi Jego imię. Fundacja prowadzi badania, których efektem jest wprowadzanie do praktyki klinicznej najnowocześniejszych metod leczenia, gdy zagrożone jest właśnie serce.
Pomimo pierwszych sukcesów polskiej kardiochirurgii jeszcze w latach 80tych, początki były bardzo trudne. Szybko stało się jasne, że dalszy rozwój kardiochirurgii jest możliwy tylko z równoczesnym postępem badań naukowych.
– Z pieniędzmi na bieżącą działalność szpitala jakoś sobie wtedy radziliśmy, ale w głowach mieliśmy mnóstwo świetnych pomysłów na realizacje przedsięwzięć naukowych i na to środków już nie było – wspominał Zbigniew Religa w jednym z prasowych wywiadów.
Te pomysły, wtedy ukryte jeszcze w zakamarkach wyobraźni to między innymi program budowy sztucznych komór wspomagania serca i polskie sztuczne serce. Pieniędzy nadal brakowało, ale po jednym z apeli w mediach w Zabrzu pojawili się pierwsi sponsorzy. Tak zrodziła się idea powołania do życia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Spotkanie założycielskie odbyło się w służbowym mieszkaniu Zbigniewa Religi. Oprócz gospodarza wzięli w nim udział jego bliscy współpracownicy, między innymi: Jan Sarna – do dziś pełni rolę Dyrektora Generalnego Fundacji, Romuald Cichoń – wtedy młody, obiecujący kardiochirurg a dziś światowej sławy specjalista od operacji przy użyciu robota kardiochirurgicznego i Dyrektor Naukowy Fundacji. Ponadto Marek Krzyśków, Roman Kustosz, Zbigniew Nawrat oraz Jolanta Wszołek. Wszyscy do dziś związani z Fundacją.
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi zatrudnia 70 osób, w tym 40 pracowników i współpracowników naukowych i inżynieryjno-technicznych (11 doktorów, w tym 1 doktora habilitowanego). Kadra naukowo-badawcza i techniczna Fundacji ma do swojej dyspozycji nowocześnie wyposażone, spełniające standardy wymagane w procesach badawczych, pomieszczenia o powierzchni blisko 1,7 tys. m2.
Fundacja obecnie posiada 9 patentów krajowych i jest współwłaścicielem 1 międzynarodowego. Ponadto dokonała samodzielnie lub w kooperacji 14 zgłoszeń patentowych w kraju oraz 8 zgłoszeń międzynarodowych. Pracownicy Fundacji mogą się poszczycić blisko 400 publikacjami i doniesieniami konferencyjnymi, wydanymi w prestiżowych czasopismach o krajowym i światowym zasięgu oraz aktywnym udziałem w wielu krajowych i zagranicznych konferencjach i sympozjach naukowych, poświęconych najnowszym technologiom i trendom w kardiochirurgii, bioinżynierii, robotyce medycznej.
Fundację Rozwoju Kardiochirurgii wsparło dotychczas wielu znanych i uznanych artystów, m.in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Stanisław Lem, Małgorzata Kożuchowska, Joanna Liszowska, Ewa Bem, Edyta Górniak, Mieczysław Szcześniak, Magdalena Różczka, Stanisław Sojka, Michał Milowicz, Beata Kozidrak, Otylia Jędrzejczak, Sylwia Gruchała, Maryla Rodowicz, Rafał Królikowski, Irena Santor i wielu innych.
Od momentu powstania aż do dziś, misją Fundacji jest wspieranie i rozwój polskiej kardiochirurgii dzięki tym, którzy dostrzegają potrzebę wspierania tego pozarządowego ośrodka naukowo-badawczego oraz zadań, jakie sobie wyznaczył.
Więcej informacji o tym, jak wspomóc działalność Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi łatwo można znaleźć na witrynie Fundacji pod adresem: www.frk.pl.